Vizita ambasadorului SUA la UVT

Actualizat: November 16th, 2016 la 11:13 am

Articol scris de Carolina Petrachi şi Irina Strinu, studente în anul II la specializarea Jurnalism

Marți, în 8 noiembrie, la ora 10:30, în Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara, a fost prezent ambasadorul Statelor Unite ale Americii, Hans Klemm. El a discutat despre alegeri, dar și despre subiecte ce pun România într-o imagine favorabilă. Conferința a fost urmată de o sesiune de întrebări şi răspunsuri la care au participat studenți ai Facultăţii de Științe Politiice, Filosofie și Științe ale Comunicării. Alături de ambasador a fost prezent Marilen Pirtea, rectorul facultății, care a deschis conferința, și profesorul Silviu Rogobete.

Universitatea de Vest și-a propus să dea startul conferințelor de acest gen pentru a afla părerea celorlalte state despre România și despre învățământul universitar. În perioada următoare, vor mai avea loc patru conferințe de acest fel, în data de 11, 21, 22 și 25 noiembrie.

“Sunt fericit că mă aflu pentru a doua oară în Timişoara”, a spus Hans Klemm în deschiderea evenimentului. “Universitatea de Vest este un nume puternic pentru SUA, nu doar în prezent, ci și din perspectiva istoriei Americii“, a mai adăugat el.

Situația din prezent a Statelor Unite și evenimentele apărute din octombrie 2016 au fost subiectele principale pe care ambasadorul le-a dezbătut. Acesta a adus în discuție ultimele 10 zile înainte de alegeri și a vorbit despre reacțiile, comentariile și așteptările oamenilor, din punctul lui de vedere. Pe de altă parte, el a ținut să facă și o scurtă comparaţie între Donald Trump și Hillary Clinton.

Hans Klemm a adus în discuție și alegerile parlamentare ale României din 11 decembrie, cu scopul de a-i îndemna pe români să meargă la vot într-un număr cât mai mare. În timpul prelegerii s-a vorbit despre terorism și conflictele pe care Rusia, Japonia și alte state le-au avut cu SUA, însă fără a intra în detalii.

Ambasadorul a ținut să își arate admirația față de România în cazul Colectiv de anul trecut, subliniind solidaritatea de care au dat dovadă românii. El a vorbit despre impactul pe care l-au avut când au ieșit în stradă pentru a-și exprima opiniile față de statul român, de corupție și nedreptățile care au avut loc.

Ultimele cuvinte ale ambasadorului s-au referit la alegeri și la timpul scurt care a mai rămas până la aflarea noului președinte SUA. Hans Klemm a ținut să mai menționeze schimbările ce vor avea loc în planul educației și al economiei după schimbarea președintelui.

afis-mr-hans-klemm-2016-01