Educație – business – guvernanță: Conferință la UVT

Articol de Beatrice Popescu, studentă în anul III la Specializarea Jurnalism

Vineri, 10 Octombrie, în amfiteatrul A01 al Universității de Vest din Timișoara, a fost susținută conferința de presă „Industrie – Antreprenoriat – Drumul spre succes: Convergența sectoarelor educație – business – guvernanță locală”. La conferință au participat oficiali a celor mai importante organizații anteprenoriale europene: Rolf von Hohenhau (Președinte al Taxpayers Association of Europe, Președinte al Consilului de Supraveghere din Senatul Economic European), Daniel Bercel (Vicepreședinte al Senatului Economic European), Dr. Horst Heitz (Director executive SME Europe). În plus, au mai participat europarlamentari, dar și manageri și directori executivi: Daniel Marcu (Director executiv Ecoplus Internațional România), Andreas Obereder (Director executive ATOSS AG din Timișoara). Evenimentul urmărește stabilirea și consolidarea conexiunilor dintre anteprenorii din Europa și cei din Timișoara. Regiunea Banat își consolidează poziția pe lanțul valoric industrial și economic, având ca elemente în dezvoltarea industriei 4.0. Anteprenoriatul pune accentul pe abilitățiile necesare pentru ca afacerile să cunoască susccesul într-un mod rapid de dezvoltare.

În partea a doua a conferinței s-a discutat despre „Ecosistemul de Inovare-Smart Jobs”. În Europa, dezvoltarea de Smart Cities are doi actori principali: orașele însele (în special capitalele țărilor membre) și Uniunea Europeană (ca și construcție instituțională). La începutul lunii iulie 2015, Comitetul Economic și Social European (CESE) a adoptat un document care pune bazele unei noi strategii de dezvoltare şi susţinere a proiectelor Smart City, numit ”Oraşele Inteligente ca motor al unei noi politici industriale în Europa”. Oamenii de afaceri din cadrul Consiliului Consultativ Economic (CCE) al Timişoarei propun ca municipiul să devină Smart City, un oraş inteligent cu acces gratuit la internet şi economie la energie. Esența unui Smart City este să ai un wi-fi generalizat, să nu mergi pe reţele care sunt limitate la debit. Oraşul trebuie să aibă această magistrală de minim 600 de Mb până la 800 de Mb pentru a putea avea acces liber la internet, pentru orice aplicaţie.