Biblioteconomie, informare și documentare

Programul postuniversitar Biblioteconomie, informare și documentare

este destinat mediatorilor informaționali: bibliotecari, documentariști, profesori documentariști etc., care nu au urmat o formă de învăţământ de specialitate în științele informării și documentării (denumirea veche – biblioteconomie și știința informării), la o instituţie de învăţământ acreditată sau autorizată de M.E.N.

• Număr de credite : 90 (echivalente a trei semestre de studiu).
  • Durata: an universitar, cuprinzând : trei module de predare, un stagiu de practică, activități practice individuale.
  • Taxa de școlarizare : 1800 lei (600 lei/ per modul), se achită integral sau în tranșe pentru fiecare modul, până la data începerii acestuia).
  • Planul de învățământ poate fi descărcat de aici:
    • [wpdm_file id=244]

CALENDARUL DESFAȘURĂRII CURSULUI:
2016-2017

• Modulele de predare vor avea loc în perioadele: 28 noiembrie-4 decembrie 2016; 1-7 februarie 2017; 4–10 aprilie 2017.
  • Stagiul de practică: iulie 2017 (vizite de documentare la diverse instituții info-documentare).
  • Susținerea disertației de finalizare a studiilor :  iulie 2017 (lucrare teoretică sau aplicată între 15-25 de pagini).

ADMITERE: înscriere pe bază de dosar

• Calendar înscriere 2016-2017:

Sesiunea 1: 23 iunie-31 iulie 2016
Sesiunea 2: 1 septembrie-31 octombrie 2016

•  Documente necesare pentru dosarul de înscriere:
  1. Fişa tip de înscriere completată de către candidat (atașată sau se descarcă de pe site)
  2. Fisă de înscriere_PU

3. Cartea de identitate (C.I.) – copie;
  4. Certificat de naştere (copie legalizată);
  5. Diploma de licenţă sau a documentului echivalent acesteia, foaia matricolă (suplimentul la diplomă) sau a documentului echivalent acesteia (copii legalizate);
  6. Certificat de căsătorie, dacă este cazul (copie);
  7. Dovada plăţii taxei de înscriere de 100 de lei;
  8. 3 poze format ¾.

• Documentele (în dosar plic) se vor depune personal sau se vor trimite prin poștă (cu ramburs) la adresa: Universitatea de Vest din Timișoara. Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, Bd. Vasile Pârvan, nr. 4, Timișoara, cam. 513 (luni-joi, între orele 10.00-13.00)
  • Pentru înscriere, documentele pot fi trimise și în format electronic (copii scanate ale documentelor solicitate), cu obligația cursanților de a prezenta copiile legalizate cerute, odată cu prezentarea cursantului la primul modul de predare, la adresele de e-mail: lidia.nica@e-uvt.ro, cc: maria.micle@e-uvt.ro
Taxele de înscriere și școlarizare se plătesc la casieria UVT sau direct în contul deschis la Banca Transilvania, sucursala Timișoara, B-dul Republicii:
– CONT BANCAR: RO05BTRL03601202618849XX;
– Cod (tip) taxă: 45 Taxă studii postuniversitare
– FPFC (Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării

Lista candidaților admişi la curs va fi afişată la avizierul  facultății şi pe site-ul cursului, între 7-11  noiembrie 2016.

Oportunități de cazare: Direcția Taberelor Timiș (contact: tel. 0256-490469)
Facilitate:  înscrierea ca utilizator al Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran” din Timișoara

Detalii suplimentare:
– pagina web: http://www.oldpfc.uvt.ro/programe-postuniversitare/
director de program : lect. univ. dr. Maria Micle: maria.micle@e-uvt.ro; tel. 0721-084242.
secretariat: tel. 0256-592283; 0256-592132, lidia.nica@e-uvt.ro  (d-na secr. Crina Nica);