Event CountDown
  • Event Date 2019/05/16  -  9:30 am to 4:30 pm
  • Event Venue UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMIȘOARA, A11

CECCUT International Workshop “Sense of Belonging”

Actualizat: May 10th, 2019 la 02:32 pm

CECCUT este o rețea academică susținută prin intermediul programului Erasmus+ Jean Monnet Network 2018-2021 “Capitale Europene ale Culturii și Coeziune Urbană Transfrontalieră » (CECCUT), fiind alcătuită din Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea din Lille, Universitatea Catolică din Louvain/Mons și Institutul de Studii Socio Economice din Luxembourg (lider).

Ca parte a activităților proiectului va avea loc în data de 16 mai 2019, la Universitatea de Vest din Timisoara, Workshopul internațional ‘Capitale Culturale Europene din zone transfrontaliere si dezvoltarea sentimentului de apartenență’.

Acest tip de proiecte, Erasmus+ Jean Monnet rețea, permite dezbaterea de politici publice cu categorii diferite de public: actori politici, practicieni ai politicilor publice, respectiv cercetători din universități. Aceasta este și miza proiectului nostru, având drept politici publice de interes politicile și programele culturale, în general, programul Capitală Europeană a Culturii, în particular.

La workshopul de la Timișoara vor fi în jur de 40 de participanți din Austria, Belgia, Croația, Franța, Germania, Italia, Luxembourg, România și Serbia, din trei categorii:

– actori politici și administrativi (reprezentanți ai municipalităților Capitală Culturală ale partenerilor din proiect; reprezentanți ai instituțiilor din zona culturală regională sau ai unor Grupări europene de cooperare teritorială și Euroregiuni; reprezentanți ai 9 Asociații ale orașelor Capitală Culturală Europeană trecute/viitoare din zone transfrontaliere – Timisoara 2021, Novi Sad 2021, Mons 2015, Lille 2004, Esch-sur-Alzette 2022, Rijeka 2020, Nova Gorica 2025, Dornbirn 2024, Zittau 2025),

– sector creativ (instituții publice sau sector independent),

– cercetători (zona academică).

Va exista o sectiune plenară urmată de două grupuri de lucru, în care se vor discuta două teme: bune practici pentru dezvoltarea de proiecte culturale transfrontaliere având obiectivul de creștere a sentimentului de apartenență, respectiv indicatori de evaluare a succesului proiectelor culturale.

16 mai 2019, Universitatea de Vest din Timișoara

9.30 Welcome coffee

10.00-11.00 Deschiderea oficiala, key note speeches (sala A11) – eveniment public –

10.55-11.15 Coffee break

11.15-12.45 Workshopuri Grupa A workshop 1, Grupa B – workshop 2

13.00-14.30 Masa de pranz

14.45-16.15 Workshopuri Grupa A workshop 2, Grupa B – workshop 1

Mai multe detalii despre proiectul nostru se regăsesc pe site-ul proiectului www.ceccut.eu.